Ekonomi

Air New Zealand hisseleri kazanç tahminlerinin düşmesi üzerine geriledi

Air New Zealand, ekonomik zorluklar ve özellikle iç ve Kuzey Amerika pazarlarında artan rekabet nedeniyle yıllık kazanç tahminini aşağı yönlü revize etti.

Bugün havayolu şirketinin hisseleri %8,5’e varan bir düşüşle 1 Temmuz 2022’den bu yana en düşük noktasına geriledi.

Yeni Zelanda’nın ulusal havayolu şirketi, 2024 yılı için beklenen vergilendirme öncesi kazancını 190 milyon NZ$ ile 230 milyon NZ$ aralığına ayarladı. Bu, daha önce tahmin edilen 200 milyon NZ$ ila 240 milyon NZ$ aralığından bir düşüş. Havayolu bu ayarlamayı, Yeni Zelanda pazarına önemli kapasite ekleyen ve fiyat baskısına yol açan ABD’li taşıyıcıların agresif fiyatlandırma stratejilerine bağlıyor.

Bu revizyon, Air New Zealand’ın yüksek motor bakım maliyetlerinin mali performansını etkilemesi nedeniyle 2024 yılı için daha düşük kazanç öngördüğü Şubat ayında yapılan bir önceki güncellemenin ardından geldi. Havayolu, ABD’li muadillerinin rekabetçi fiyatlandırmalarıyla süregelen mücadelelerle karşı karşıya.

Smoling Stockbroking’in genel müdürü Brad Smoling, Air New Zealand’ın faaliyet gösterdiği küçük iç pazara ve geleneksel olarak dar marjlara dikkat çekerek havayolunun karşılaştığı zorlukları yorumladı. Havayolunun uluslararası rekabette karşılaştığı coğrafi zorlukların sabit olduğu ve taşıyıcının ileriye dönük zorluklarla karşılaşmaya devam edeceği görüşünü dile getirdi.

Ayrıca Air New Zealand, bu mali yıl için COVID ile ilgili tahmini 95 milyon NZ$’lık kredi kırılmasından kazançlarının etkileneceğini belirtti.

Havayolunun finansal raporlamasında kullanılan cari döviz kuru 1$’a 1,6964 Yeni Zelanda dolarıdır.

InvestingPro İçgörüleri

Air New Zealand ekonomik zorlukların ve artan rekabetin çalkantılı gökyüzünde yol alırken, InvestingPro tarafından sağlanan finansal ölçütler sektörün geneline dair bir tablo çiziyor. InvestingPro verilerine göre, havayolu sektöründeki emsal şirketlerden Assurant Inc. (AIZ) şu anda 9,09 milyar $ piyasa değerine sahip ve 14,51 kazanç katsayısı (F/K Oranı) ile işlem görüyor. 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ay dikkate alındığında bu oran 13,57’ye düşüyor. Bu, yatırımcıların sektör bağlamında cazip bulabileceği bir değerlemeye işaret edebilir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

InvestingPro İpuçları, Assurant’ın hisselerinin Göreceli Güç Endeksi’ne (RSI) göre şu anda aşırı satım bölgesinde olduğunu ve bunun havayolu ve sigorta sektörüne maruz kalmak isteyen yatırımcılar için potansiyel bir satın alma fırsatına işaret edebileceğini öne sürüyor. Ayrıca, şirket 52 haftanın en düşük seviyesine yakın işlem görüyor ve bu da güçlü bir serbest nakit akışı getirisi ile birleştiğinde değer yatırımcıları için cazip olabilir. Bu bilgiler, aynı rekabetçi ve ekonomik açıdan hassas sektörde faaliyet göstermesi nedeniyle Air New Zealand için özellikle önemlidir.

Air New Zealand ve emsalleri gibi şirketlerin finansal sağlıklarını ve gelecek beklentilerini daha derinlemesine incelemek isteyen yatırımcılar için InvestingPro’da ek ipuçları bulunabilir. Şu anda Assurant Inc. için 9 InvestingPro İpucu daha mevcut olup bunlara aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir: https://www.investing.com/pro/AIZ. Yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliği almak isteyenler INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak ek %10 indirimden faydalanabilirler.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu