Yaşam

Bu Yaz Nilüfer Caz Festivali ile Kentte Caz Tonları Yeniden Yükseliyor

Bu yıl 8.si düzenlenecek olan Nilüfer Caz Festivali 8-15 Haziran 2023 tam ortasında müzikseverlerle buluşuyor. Bursa kent kültüründe değerli bir yere sahip olmasının yanı sıra 2016 yılından itibaren kent sınırlarını aşarak da geniş kitleler tarafından ilgiyle takip edilmektedir. Nilüfer Caz Festivalişehrin çeşitli açık hava mekanlarında gerçekleşecek konserlerle Bursa’ya yazı getiriyor.

bu sene bayram temaslı “Hayal gücü” genç nesillere hayal kurmayı hatırlatma fikri etrafında toplanmıştır. Yerli ve yabancı birçok müzisyeni ağırlayacak konserlerin yanı sıra, müzik etrafında tasarlanmış atölyelerbu yılki festival programında da yer alıyor.

Genç ruhlara ilham veren Festivalin açılışı, 8 Haziran’da Türk caz sahnesinin önde gelen deneyimli isimlerinden biri Fatih ErkoçVeOrtadoğu köklerini caz quartet formatı ile birleştiren çok kültürlü müziği ile büyüleyici egzotik motifleri açığa çıkaran eşsiz bir hikaye yaratıyor. Itamar Borochov, Balat Atatürk Ormanı’nda gerçekleşecek gösterilerle.

Serbest notaları ön plana çıkaran besteleriyle dikkat çekiyor Mert PekduranerBursa’yı harekete geçirmeye hazırlanırken, 2010 yılında besteci ve müzisyen Ravid Kahalani tarafından her biri farklı geçmişlerden gelen özgün bir ekip olarak kuruldu. Yemen Blueskatılımcıları eşsiz bir canlı performans deneyimine davet ediyor.

Dahası, müziğin ve yeteneklerin gücüne inanan müzisyen Yeni Nordagenç izleyicilere ilham verecek bir performansla Akçalar Göl Kenarı’nda seyirciyle buluşuyor,geleneksel cazın ülkemizdeki en değerli temsilcilerinden biri. Kerem Görsev, Elif Çağlar ‘ın eşsiz sesiyle bütünleşen caz tınıları ile müzikseverlere unutulmaz anlar sunmaya hazırlanıyor. kontrbasta çift Volkan Hürsever, davul üzerinde Ferit OdmanEşlik etmek.

Elektronik ve kulüp kültürü atmosferlerini minimalist caz ve rock etkileriyle birleştirerek, dans pistinden meditatif iç dünyalara akıyor ve bizi yepyeni alemlere taşıyor. GoGo Pengueniperformansıyla festival izleyicilerine coşku dolu bir akşam vaat ediyor.

Notalarını pedal, saksafon ve elektrik efektleriyle uçsuz bucaksız bir dünyada buluşturan Fransız sanatçı. Guillaume PerretVe İlham veren müzik yolculuğu ile Türkiye’de dinlediğimiz hemen hemen tüm albümlerde davul kayıtlarıyla yer almış müzisyen. Volkan Öktem, ziyaretçilerini eşsiz bir müzik şölenine davet ediyor. Jehan BarburÖte yandan yapımcı, ilahiyatçı, besteci, müzisyen ve edebiyatçı kimliğiyle notalarıyla Bursa semalarını yıldızlandırmaya hazırlanıyor.

Tüm şehri etkisi altına alacak festivalin kapanışı, ilhamını antik temalardan alan piyanistte. Maya Perestve akustik müzik icra eden çok taraflı müzisyen Birkan NasuhoğluBunu Atlas Köyü’ndeki performanslarıyla yapıyorlar.

Festival, 7 gün konseryanı sıra alanında önde gelen isimlerin katılımıyla gerçekleştirilecek. atölye çalışmaları ileziyaretçilere tekrar rüya görmelerini hatırlatacak.

Elif Çağlar, Caz Vokal Atölyesi Cazın en değerli unsuru olan doğaçlamaya ağırlık vererek, katılımcılarla bazı armoniler üzerinde çalışacak. Katılımcıların caz vokal ile ilgili sorularına da yer vereceği atölyede Çağlar, ses tekniğinden yoruma kadar pek çok merak edilen konuya da değinecek. Volkan Öktemhalbuki Davul Atölyesikatılımcıları caz ritimlerinin bilinmeyen yönleriyle tanıştıracak ve müzikseverleri unutulmaz bir müzikal yolculuğa çıkaracak.

Nilüfer Caz Festivali biletleri 10 Mayıs Çarşamba gününden itibaren geçerlidir. Mobilet web sitesinden satın alınabilir. Ayrıntılı bilgi ve program detayları için Nilüfer Sanat’ın sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Nilüfer Caz Festivali Konser Programı

8 Haziran Perşembe 19.30

Itamar Borochov

21.00

Fatih Erkoç

Balat Atatürk Ormanı

9 Haziran Cuma 19.30

Mert Pekduraner

21.00

Yemen Blues

Balat Atatürk Ormanı

10 Haziran Cumartesi 19.30

Yeni Norda

Akçalar Gölü Kıyısı

11 Haziran Pazar 20.30

Kerem Görsev Trio & Elif Çağlar

Balat Atatürk Ormanı

12 Haziran Pazartesi 20.30

GoGo Pengueni

Balat Atatürk Ormanı

13 Haziran Salı 20.30

Guillaume Perret

Göktaşı | Balat Kültür Evi

14 Haziran Çarşamba 19.30

Volkan Öktem

21.00

Jehan Barbur

Balat Atatürk Ormanı

15 Haziran 19.00

Maya Perest

20.00

Birkan Nasuhoğlu

Atlas Köyü

Nilüfer Caz Festivali Atölye Programı

12 Haziran Pazartesi 14.00

Elif Çağlar ile Caz Vokal Atölyesi

MEM (Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Aletleri Müzesi)

15 Haziran Perşembe 14.00

Volkan Öktem ile Davul Atölyesi

MEM (Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Aletleri Müzesi)

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu