Ekonomi

Cevdet Yılmaz’dan Türkmenistan’la ilgili açıklama: 50 milyar doları aştı

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TOBB’da düzenlenecek Türkiye-Türkmenistan İş Forumu’na katıldı.

Cevdet Yılmaz’ın açıklamaları şöyle:

2022 yılında ülkeler arası ticaret 2 milyar doları aştı. Zaten 2023’te 2,1 milyar dolarlık bir hacme ulaştı, yıl sonunda 3 milyar dolara ulaşacağımıza inanıyorum. 3 milyar dolar iyi bir rakam ama yeterli değil. Önümüzde 5 milyar dolarlık bir hedef var, umarım 3’ten sonra hızla 5’e ulaşırız.

1077 proje ve 50 milyar doları aşan bir taahhüt hacmi görüyoruz. Bu çok önemli bir rakam. Bu miktar dünya çapında müteahhitlerimizin üstlendiği projelerin yüzde 11’ine tekabül ediyor. Türkmenistan, Türk müteahhitlerinin Rusya’dan sonra ikinci pazarı konumunda.

İnşallah bu yıl Aralık ayında Türkmenistan’daki fuara katılacağız ve karma ekonomi toplantısını bakanlar heyeti başkan yardımcısı mevkidaşımla birlikte gerçekleştireceğiz. Kaydedilen ilerlemeyi görme fırsatımız olacak. Ticaretin yanı sıra yatırımların da karşılıklı olarak teşvik edilmesi gerekiyor.

Jeopolitik gelişmelerle birlikte enerji daha da değerli hale geldi. Bu stratejik sektörde Türkmenistan’ın doğal gazının ve elektriğinin küresel pazarlara arzı konusunda işbirliği yapmamız gerekiyor.

Hazar’dan geçen ortadoğu-batı koridorunun önemli olduğunu söylüyoruz. Ticaret anlaşmalarından kapıların güzelleştirilmesine kadar pek çok konu var. Ulaştırma, ticaret ve gümrük bakanları sık sık bir araya geliyor ve koridorun etkin hale getirilmesi için çalışmalar yapılması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu