Haber

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, en kötü durum senaryosuna hazırlık çağrısı yaptı

ABD ve Çin, Tayvan konusunda gerginlik yaşayan iki ülke olarak biliniyor.

Son olarak Çin’in J-16 uçağı, Güney Çin Denizi’nde ABD keşif uçağına karşı saldırgan bir manevra yaptı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bölgede tansiyonun yeniden yükselmesinin ardından üst düzey ulusal güvenlik yetkililerini “en kötü durum” senaryolarını düşünmeye ve “fırtınalı denizlere” hazırlanmaya çağırdı.

“Zorluk önemli ölçüde arttı”

Çin Komünist Partisi’nin Salı günü Ulusal Güvenlik Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada Xi, şunları söyledi: “Şu anda karşı karşıya olduğumuz ulusal güvenlik sorunlarının karmaşıklığı ve zorluğu önemli ölçüde arttı.”söz konusu.

“Büyük sınavları geçmek için hazırlanmalıyız”

Çinli lider, güçlü durumlara hazırlıklı olmanın değerinden bahsetti:

En kötü durum senaryosu mahkumiyetine bağlı kalmalıyız. Güçlü rüzgarlar, güçlü dalgalar ve hatta tehlikeli, fırtınalı denizler gibi büyük sınavlardan geçmeye hazırlanmalıyız.

Xi Jinping, “karmaşık ve vahim” olarak adlandırdığı durum karşısında Çin’in ulusal güvenlik sisteminin ve yeteneklerinin modernizasyonunu hızlandırması ve bunları “gerçek savaşta ve pratik kullanımda” daha etkili hale getirmeye odaklanması gerektiğini vurguladı.

Yapay zeka vurgusu

CNN International’a göre, Çin Devlet Lideri Çin’i bir ulusal güvenlik riski izleme ve erken uyarı sistemi inşa etmeye devam etmeye çağırdı.

Ayrıca ulusal güvenlik eğitimini iyileştirme ve bilgi yönetimi ile yapay zeka güvenliğini iyileştirme çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu