Haber

Çin’in Kargo Uzay Aracı Tianzhou-5 Uzay İstasyonu Kombinasyonu ile Kenetlendi

Beijing Uzay Denetim Merkezi’nde alınan bu ekran görüntüsünde, Çin’in kargo uzay aracı Tianzhou-5’in Tiangong uzay istasyonu kombinasyonu ile hızlı otomatik bir buluşma ve kenetlenme gerçekleştirmesinden sonra çekirdek modül Tianhe’nin içeriden görünüşü yer alıyor, 12 Kasım 2022. (Fotoğraf: Sun Fengxiao/Xinhua)

BEİJİNG, 12 Kasım (Xinhua) — Çin Beşerli Uzay Ajansı’nın (CMSA) bildirdiğine göre, Çin’in uzay istasyonu için materyal taşıyan kargo uzay aracı Tianzhou-5, statü ayarını muvaffakiyetle tamamlayarak Cumartesi günü ülkenin uzay istasyonu kombinasyonuna kenetlendi.

CMSA Beijing saatiyle 12.10’da Tianzhou-5’in uzay istasyonunun çekirdek modülü Tianhe’nin art kenetlenme portuyla süratli bir otomatik buluşma ve kenetlenme gerçekleştirdiğini söyledi.

Çinli astronotlar, ülkenin uzay istasyonuna bir kargo gemisinin gelişine birinci defa şahit oldu.

Beijing Uzay Denetim Merkezi’nde alınan bu ekran görüntüsünde, Çin’in kargo uzay aracı Tianzhou-5’in Tiangong uzay istasyonu kombinasyonu ile süratli otomatik bir buluşma ve kenetlenme gerçekleştirmesinden sonraki imgesi yer alıyor, 12 Kasım 2022. (Fotoğraf: Sun Fengxiao/Xinhua)
Beijing Uzay Denetim Merkezi’nde alınan bu ekran görüntüsünde, Çin’in kargo uzay aracı Tianzhou-5’in Tiangong uzay istasyonu kombinasyonu ile süratli ve otomatik bir buluşma ve kenetlenme gerçekleştirmesinden sonraki manzarası yer alıyor, 12 Kasım 2022. (Fotoğraf: Sun Fengxiao/Xinhua)
Beijing Uzay Denetim Merkezi’nde alınan bu simülasyon ekran manzarasında, Çin’in kargo uzay aracı Tianzhou-5’in süratli otomatik bir buluşma ve Tiangong uzay istasyonu kombinasyonu ile kenetlenmesinden sonraki imgesi yer alıyor, 12 Kasım 2022. (Fotoğraf: Sun Fengxiao/Xinhua)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu