Haber

Filipinler’deki STK’lardan ABD askerlerinin ek üslere konuşlandırılmasına tepki

Filipinler’de sivil toplum kuruluşları (STK’lar), ABD askerlerinin ek üslere konuşlanmasına izin verilmesine tepki gösterdi.

Ülkede faaliyet gösteren araştırma STK’larının yerel ağı olan “Asya Pasifik Araştırma Ağı” (APRN), Filipinler ve ABD ile 2014 yılında imzalanan Genişletilmiş Savunma İşbirliği Anlaşması’nın (EDCA) 9. yıl dönümü dolayısıyla açıklama yaptı.

ABD askerlerinin 4 ek askeri üsse konuşlandırılmasına izin verilmesinin, insan hakları ve toprak gasplarının esasen kötü durumunu daha da kötüleştireceği belirtildi.

Açıklamada, ABD askerlerinin ek üslere konuşlandırılmasına ve ülkede ABD ile ortak askeri tatbikatlara izin verilmesine paralel olarak toplulukların hakları ve geçim kaynakları üzerindeki etkinin artacağına işaret edildi.

Manila yönetiminin insan hakları ihlallerine ve arazi gasplarına karşı çıkan aktivistleri ve insan hakları savunucularını hedef aldığı iddia edildi.

Filipinler ordusunun, söz konusu dört üsten ikisinin bulunduğu Çağayan bölgesi genelinde toprak gaspçılarına karşı direnişi kırma stratejisinin bir parçası olarak Çağayan’daki köylere ve çiftçilere saldırdığı iddia ediliyor.

Farmers Defence Order yetkililerinden Tanggol Magsasaka yaptığı açıklamada, ordunun baskınlarına atıfta bulunarak, ülke genelinde bu tür olayların yaşandığını ve son 2 yılda insan hakları ihlallerinin arttığını söyledi.

Bu durumun hükümeti eleştirenler arasında bir tedirginlik havasına yol açtığına işaret eden Magsasaka, geçen yıl 1254 kişinin şiddetten etkilendiğini ve bunlardan 900’ünün yerinden edildiğini söyledi.

Halkın Gıda Bağımsızlığı Koalisyonu Koordinatörü Gail Orduna, Filipin ordusunun Çağayan’da son 2 yıldır saldırdığı köylerin, toprak gasp projelerine engel olanların köyleri olduğunu belirtti.

Ulusal Çiftçi Kadınlar Federasyonu Sözcüsü Zenaida Soriano, Filipinler’deki ABD askerlerinin varlığının Filipinler halkına yönelik vahşilik ve doğal kaynakların yok edilmesiyle hiçbir ilgisi olmadığına dikkat çekti.

Filipinler hükümeti, 2014 tarihli Genişletilmiş Savunma İşbirliği Anlaşması (EDCA) kapsamında ABD’nin Şubat ayında 4 askeri üsse daha erişmesine izin verdi.

Cagayan bölgesindeki Santa Ana kasabasındaki donanma üssü, Lal-lo kasabasındaki Cagayan Kuzey Uluslararası Havalimanı, Isabela bölgesindeki üs ve Palawan bölgesindeki Balabac Adası’ndaki yerel üs, Türkiye’nin erişimine açıldı. ABD askerleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu