Haber

Halk TV Muhabiri Dinçer Gökçe’ye Kitap Okumanın Adli Denetimi

EDDA SÖNMEZ

“Kamuoyunu yanıltıcı bilgi yaymak” suçlamasıyla bugün gözaltına alınan ve savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılan Halk TV muhabiri Dinçer Gökçe’ye adli kontrol hükümlerine ek olarak kitap okuma kararı verildiği öğrenildi. Savcılığın talebi doğrultusunda Sulh Ceza Hakimliği Dinçer’e; “Milli Güvenlik Kapsamında Basın Özgürlüğü ve Sınırları” ile “Sosyal Medya ve Basın Hukuku” kitaplarını okuyup özetlemeye karar verdi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “kamuya yanıltıcı bilgi yaydığı” gerekçesiyle başlattığı soruşturma kapsamında Halk TV muhabiri ve gazeteci Dinçer Gökçe, “Turhan Döner ve Emirhan Döner hakkında tahliye kararı” haberi gerekçe gösterilerek bugün gözaltına alındı. “Çete lideri olmakla suçlanan” isimli kişinin savcılıkta ifadesi alınarak ifadesi alındı. Sulh Ceza Hakimliğindeki sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

“YALAN HABER YAPTIĞIMIZ DÜŞÜNCESİ MESLEĞİMDE KARA BİR LEKEDİR”

Açıklamanın ardından Gökçe, savcılık tarafından adli kontrol talebiyle Bakırköy Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Dinçer Gökçe, hakim sorgusunda şunları söyledi: “Yalan haber yaptığımız düşüncesi mesleğime kara bir lekedir. Sanıkların bazı suçlardan dolayı tahliye edilmesi kararı elimdedir. Mahkemede herhangi bir açıklama yapmadım. şahısların ceza infaz kurumundan serbest bırakıldığı haberi. Haberimizin içeriğinin yanlış anlaşıldığını düşünüyoruz.”

KİTAP OKUMA İSİMLİ KONTROL

Bakırköy 7. Sulh Ceza Hakimliği, “Milli Güvenlik Kapsamında Basın Özgürlüğü ve Sınırları” ile “Sosyal Medya ve Basın Kanunu” adlı kitapların okunup özetini savcılığa teslim etmek suretiyle adli kontrol kararı vererek Dinçer Gökçe’yi serbest bıraktı. Cezai kontrolü yürüten kurum.

gurpinarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu