Yaşam

‘Havaya Dair’ 18 Ağustos’a kadar Salt Beyoğlu’nda

Salt’ın hava kirliliğinin toplumsal ve ekolojik boyutlarına odaklanan “Havaya Dair” sergisi, 18 Ağustos’a dek Salt Beyoğlu’nda bulunan Forum alanında ziyaretçilerini bekliyor.

Disiplinlerarası tasarım stüdyosu 2050+ tarafından hazırlanan sergiye, “Sular, Rüzgârlar, Araziler Arasında” adlı gösterim programı eşlik ediyor. Seçkide, iklim, ekolojik kaynaklar, yapılı çevre ile gündelik pratikler arasındaki ilişkileri irdeleyen ve günümüzün kritik çevre sorunlarına eğilen sanatçı filmleri yer alıyor.

Chingiz Narynov’un belgesel filmi “Metal Bread” [Metal Ekmek] , Kırgızistan’ın güneyindeki Mailuu-Suu kasabasında, yaşamını atık ampul yığınından topladığı alüminyum parçalarını satarak sürdüren yaşlı bir kadının bir gününe tanıklık ediyor. Sasha Litvintseva ile Graeme Arnfield’in “Asbestos” [Asbest] filmi, Kanada’nın Quebec eyaletindeki Asbestos kasabasında 2012 yılında kapatılan asbest maden ocağını odağına alıyor. Johannes Krell ve Florian Fischer’ın bir kireç taşı ocağının faaliyetlerini kayda aldığı “Kaltes Tal” [Soğuk Vadi], tahribatın çözümünü bir başka yıkımda arayan insan bakışını sorguluyor. Son olarak, Gisela Carbajal Rodríguez’in yönettiği “Oro Blanco” [Beyaz Altın] (2018) ise Arjantin’in tuz çöllerindeki lityum madenciliğinin bölgedeki su kaynaklarına etkisini ve yerel halkın, yaşam alanlarının sömürülmesine karşı yürüttüğü mücadeleyi belgeliyor.

Orijinal dilinde Türkçe altyazılı ve tekrarlı olarak gösterilen filmler, 8 Haziran’dan 8 Temmuz’a Salt Beyoğlu’nun ikinci katında izlenebilir.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu