Ekonomi

IGTS 4. çeyrek kazançları tahminleri aştı, ancak beklentiler hayal kırıklığına uğrattı

LONDRA – International Game Technology PLC (NYSE:IGT) dördüncü çeyrek kazançlarını açıkladı ve 0,52 $ olarak tahmin edilen EPS’nin 0,04 $ üzerinde 0,56 $ ile analist beklentilerini aştı.

Şirketin geliri 1,1 milyar dolarlık konsensüs tahminini aşarak 1,13 milyar dolara ulaştı. Bu başarıya rağmen, IGT hisseleri, analist tahminlerini karşılamayan gelecek çeyrekler için rehberlik nedeniyle piyasa öncesi işlemlerde %1,79 düştü.

Şirketin geliri, Global Piyango segmentindeki %7’lik büyümenin etkisiyle geçen yılın aynı çeyreğine göre %3’lük bir artış gösterdi. Faaliyet geliri, Global Piyango, Global Oyun ve PlayDigital segmentlerindeki iyileşmelerle %11 artarak 256 milyon $’a yükseldi. Faaliyet geliri marjı 160 baz puan artarak %22,7’ye ulaştı.

IGT, 2023 yılının tamamı için yıldan yıla (YoY) %2’lik bir artışla 4,3 milyar dolar gelir bildirdi. Bu artış, Global Piyango’nun aynı mağaza satışlarındaki büyümeye ve hem Global Gaming hem de PlayDigital’deki %9’luk artışa bağlandı. Yılın faaliyet geliri %9 artışla 1,0 milyar dolar olarak kaydedilirken, faaliyet geliri marjı 140 baz puan artışla %23,2’ye yükseldi.

İleriye dönük olarak IGT, 2024’ün ilk çeyreği için yaklaşık 1 milyar dolar gelir beklentisi sunarken, bu rakam analistlerin 1,07 milyar dolarlık konsensüsünün altında kalıyor. Şirket, 2024 yılının tamamı için gelirin 4,3 milyar dolar ile 4,4 milyar dolar arasında olacağını öngörüyor ki bu da 6,93 milyar dolarlık konsensüs tahmininden önemli ölçüde düşük.

IGT’nin CEO’su Vince Sadusky şirketin mali durumuna duyduğu güveni dile getirerek şunları söyledi: “Dördüncü çeyrekte yılı güçlü bir şekilde tamamladık ve 2023 yılının tamamında kârımızı rekor seviyelere taşıdık.” Ürün tekliflerinin başarısını ve şirketin, paydaşlar için önemli bir değer yaratmak üzere her birini daha iyi konumlandıracağına inandığı, işi ayrı piyango ve oyun şirketlerine bölme kararlılığını vurguladı.

Şirketin CFO’su Max Chiara da finansal başarılarla ilgili yorumda bulunarak, artan yatırımlara ve hissedar getirilerine olanak tanıyan güçlü nakit üretiminin yanı sıra kaldıraç oranını tarihsel olarak düşük seviyelere çektiğini belirtti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu