Haber

İngiltere’deki Amazon çalışanları greve gidiyor

İngiltere’de enflasyon nedeniyle zam talep eden Amazon çalışanları greve gitti. Grev, Amazon’un Birleşik Krallık’ta faaliyet göstermeye başlamasından bu yana ilk grev. Çalışanlar saat başına 15 £ (349 TL) maaş talep etti.

178 ÇALIŞAN KATILDI

Amazon’un saate 50 kuruş (12 Türk Lirası) zam yapmasının ardından zammın ‘komik bir rakam’ olduğunu söyleyen Genel, Belediye ve Kazan Sanayicileri (GMB) Sendikasının çağrısı üzerine işçiler grev kararı aldı. Enflasyon nedeniyle bir artış. Amazon’un merkez depolarında başlayan greve 178 çalışan katıldı.

GMB Sendikası’ndan Stuart Richards, enflasyonun grev kararını tetiklediğini ve Coventry’deki ana depodaki 350 sendikalı işçiden 300’ünün greve katılacağını söyledi. Richards, “Çalışanlar hem maaşlarını yükseltmek hem de ailelerine yardım etmek için çok uzun saatler çalışıyorlar” dedi.

‘İÇERİDE OLMAK İSTİYORUZ’

Çalışanlardan biri olan Darren Westwood, “Hiçbirimiz greve gitmek istemiyoruz. Şu anda bu soğukta olmamak için içeride olmayı tercih ederdik ama artık yaşam şartlarının çılgına döndüğü bir noktaya geldik” dedi.

Bir Amazon sözcüsü, şirketin “zaten birçok sektörden daha fazla ödeme yaptığını ve birçok avantaj sunduğunu” savundu. Amazon’un zammı ile birlikte saatlik ücret şu anda 10,50 Sterlin’e (yaklaşık 243 Türk Lirası) yükselirken, İngiltere’de Nisan ayında hükümet tarafından açıklanması beklenen saatlik ücret 10,40 Sterlin (yaklaşık 241 Türk Lirası) oldu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu