Haber

İnsan hakları uzmanı: Batılı ülkelere yönelik eleştiriler kendi tutarsızlıklarını ortaya koyuyor

İnsan hakları uzmanı Daviz Lopez, Batılı ülkelerin eleştirilerinin ve düşmanca eylemlerinin yalnızca insan hakları konularında kendi tutarsız duruşlarını ortaya koyduğunu söyledi.

CENEVRE, 26 Ocak (Xinhua) — Uluslararası İnsan Hakları ve Sosyal Kalkınma Derneği danışmanı David Lopez, Çin’in mutlak yoksulluğu ortadan kaldırmada büyük ilerleme kaydettiğini ve insan haklarını ilerletme konusunda benzersiz bir yaklaşım geliştirdiğini söyledi.

Lopez, bu hafta Xinhua’ya verdiği röportajda, Batılı ülkelerin eleştirilerinin ve düşmanca eylemlerinin yalnızca insan hakları konularında kendi tutarsız duruşlarını ortaya çıkardığını söyledi.

Çin, Salı günü İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 4. Evrensel Periyodik İnceleme toplantısına katıldı. Toplantının ardından Lopez, Çin’in insan hakları alanındaki başarılarına övgüde bulundu.

Lopez, “Çin’i ilk kez Nisan 2023’te ziyaret ettim. Pekin, Hangzhou, Chongqing, Yiwu ve Shenyang’a gittim. Ülkede kaydedilen gelişmeden gerçekten etkilendim” dedi.

Lopez, Çin’in aşırı yoksulluğu ortadan kaldırma konusundaki muazzam çabalarının ve başarılı sonuçlarının, ülkenin insan hakları alanında mevcut başarılarının açık bir göstergesi olduğunu belirtti.

Bazı ülkelerin insan hakları alanında eksiklikleri olduğuna dikkat çeken Lopez, “Meksika ile ABD sınırında sorunlar var. New York ve Paris’te sorunlar var.” Bunlara rağmen Batılı ülkeler paradoksal olarak Çin’e karşı çok sayıda düşmanca saldırı başlatıyor ve şeytanlaştırma taktiklerine başvuruyor. belirtti.

Lopez, “Maalesef Batılı ülkelerdeki insanlar Çin gibi bir ülkenin kültürünü ve yolunu anlamak için zaman harcamıyor” dedi.

Batılı kaynaklardan gelen uydurma insan hakları iddialarıyla Çin’in haksız yere hedef alındığını vurgulayan Lopez, “Dünyanın her yerinde 5 binden fazla askeri üssü olan Çin değil.”

ABD’nin bir yandan Çin’in insan hakları alanındaki prestijini baltaladığını, diğer yandan da askeri ve ekonomik yöntemlerle diğer uluslara müdahale ettiğini kaydeden Lopez, bunun çifte standardın açık bir örneği olduğunu ifade etti. Afganistan ve Libya’da devam eden durumlarla ilgili.

Filistin-İsrail çatışmasına da değinen Lopez, özellikle yerinden edilmiş çocuklar göz önüne alındığında ABD’nin Gazze’deki insan hakları durumunun kötüleşmesine katkıda bulunduğunu vurguladı.

Lopez, “Bunu teşvik eden ABD’dir. İsrail’in kendisini savunma hakkına sahip olduğunu, bu nedenle Filistin’de insanları öldürebileceğini ve bu soykırımı teşvik edecek saldırgan faaliyetlerde bulunabileceğini söyleyenler de onlar.” dedi.

Uzman, diğer taraftan Batı medyasının söz konusu olaylara duyarsız kaldığını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu