Haber

Lampedusa Adası’na Göçmen Akını: Belediye Meclisi Acil Durum İlan Etti

Sistemsiz bir göç akınına maruz kalan İtalya’nın Akdeniz’deki Lampedusa Adası’nda belediye meclisinin, dünden bu yana 6 binden fazla göçmenin gelmesi nedeniyle “olağanüstü hal” ilan ettiği bildirildi.

Orta Akdeniz’de Afrika’dan Avrupa’ya uzanan sistemsiz göç rotası üzerinde bulunan İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın toprağı Lampedusa Adası’na son 36 saatte 6 binden fazla göçmenin gelmesi ülke gündemindeki yerini koruyor.

Bir grup Lampedusalı’nın göçmen akınını belediye binası önünde oturma eylemi düzenleyerek protesto etmesi üzerine Lampedusa Belediye Meclisi olağanüstü toplantı yaparak adada “olağanüstü hal” ilan etti.

Karar Lampedusa Belediye Başkanı Filippo Mannino tarafından açıklandı.

Son 36 saatte yaşadıkları göçmen yoğunluğunun Ada’daki göçmen kabul sistemini ve yardım olanaklarını zorladığını belirten Mannino, hükümetin yapısal çözümlerle müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

Rainews24 kanalının haberine göre, son göçmen gelişlerinin ardından Ada’daki göçmen sayısı gün içinde 6 bin 762’ye ulaştı. Adadaki duruma ilişkin adımlar atan İçişleri Bakanlığı, bugün Lampedusa’dan 1650 göçmenin anakaraya götürüldüğünü, yarın 3 bin 750 göçmenin, cuma günü ise 2 bin 270 göçmenin tahliye edileceğini duyurdu.

Bu arada adaya gelen göçmenlerle güvenlik güçleri arasında zaman zaman gerilimin arttığı belirtildi.

Hükümetten AB’ye Lampedusa tepkisi

Göç karşıtı görüşleriyle tanınan Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Matteo Salvini, Roma’da Yabancı Basın Derneği’nde düzenlediği basın toplantısında, “Lampedusa’da yaşananlar Avrupa adına bir başarısızlıktır.” söz konusu.

Aynı zamanda aşırı sağ Lig Partisi’nin lideri olan Salvini, göç konusunda dayanışma göstermeyen Avrupa Birliği ve diğer üye ülkeleri eleştirerek, “İtalya yalnız kaldı. Sonu kapatıyorlar ama dayanışma nerede?” ?” dedi.

Lampedusa’ya gelen çok sayıda göçmen teknesinin arkasında “organize suç sistemi” olduğuna inandığını belirten Salvini, şöyle devam etti:

“120 teknenin gelmesi zaten yaşanmış bir olay değil, 3 tekneden değil 120 tekneden bahsediyoruz. Bu bir olay değil, bir savaş eylemidir. İtalyan toplumu için bir çöküştür, bu bir olaydır.” Sadece Lampedusa’nın sorunu değil, bu göçün arkasında bir yön olduğunu düşünüyorum, “Bunu İtalyan hükümeti içinde sakin bir şekilde tartışacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu