Haber

Lütfü Savaş adaylığını geri çekmedi

6 Şubat depreminin yıldönümünde Hatay’da depremzedelerin protestolarıyla karşılaşan ve adaylığının yeniden değerlendirileceği açıklanan CHP’li Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, adaylığını geri çekmeyeceğini açıkladı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Habibi Neccar Sosyal Tesisleri’nde basın toplantısı düzenleyen Savaş, “Sayın başkanımızla dün akşam konuştum. “Sayın başkanımızın tutumu net, ‘Adayımız Lütfü Savaş’tır ve seçimi kazanacağız’ diyor” dedi ve adaylığının devam ettiğini duyurdu. Depremde belediye olarak iş makineleri ve itfaiyeyle ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Savaş, “Eksiklik varsa bu AFAD’ın sorumluluğundadır.” Protesto yapan kişilerin 2-3 kişi olduğunu iddia eden Savaş, “Bu eylemler bazı kişilerin uyarısıyla başladı.”

Depremzedelerden tepki geldi

Hatay’da 6 Şubat depreminde hayatını kaybedenler için düzenlenen anma töreninde CHP’li Belediye Başkanı Lütfü ile Savaş ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca protestolarla karşılaştı. Tepkilerin odak noktasında ise CHP’nin 31 Mart yerel seçimleri için Hatay’dan yeniden aday gösterdiği Lütfü Savaş oldu. Savaş’ı istifaya davet edip yuhalayan depremzedeler, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve partinin diğer yöneticilerinin Savaş’ı seçimlerde yeniden aday göstermesine de tepki gösterdi.

DW Türkçe’ye konuşan üst düzey bir parti yöneticisi, bu hafta Cuma günü yapılması planlanan Parti Meclisi (PM) toplantısında konunun yeniden değerlendirilmesini umduğunu söyledi. CHP yöneticisi, “Birçok parti yöneticisi Lütfü Savaş’ın aday gösterilmesinden rahatsız oldu. Vatandaşın tepkisi ortada. Yeniden bir değerlendirme yapılacağını düşünüyorum.” CHP’li, Lütfü Savaş’ın kendi isteğiyle adaylıktan çekilmesinin doğru olacağını ancak bu adımı beklemediğini belirtti.

Başarır: Hatay halkından büyük değiliz

CHP Kümelenme Başkan Yardımcısı Ali Bakanlık Başarır, bu sabah mecliste düzenlediği basın toplantısında, kendisi de aday gösterilen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş hakkında karar verecek kurumun CHP’nin Merkez Yönetim Kurulu ve parti meclisi olduğunu söyledi. Başarır, “Hatay’ın genelinde adayla ilgili bir sorun varsa bunu partinin yetkili kurulları değerlendirir. Biz ne Hatay halkından ne de ülkemizdeki vatandaşlarımızdan daha büyük değiliz. Onların bu konudaki eleştirileri bizimdir. Bu nedenle partinin yetkili kurulları bu konuyu detaylı bir şekilde değerlendirip Hatay’ın kararını değerlendirecektir.” Belki iki üç gün içinde tüm ilçelerde kapsamlı bir araştırma yapacak ve kararını verecek.” dedi.

15 yıldır belediye başkanı

Lütfü Savaş, 6 Şubat depreminde yıkılan ve yaklaşık 1000 kişinin hayatını kaybettiği tarihi yapılardan biri olan Rönesans Residence hakkında şunları söyledi: “Eğer ne belediye, ne mevzuat, ne de bu işi yapanlar. Çok sorgulanırsak onlara yazık etmiş oluruz” sözleriyle büyük tepki çekti. Savaş, 2009 yılında AKP tarafından Hatay Belediye Başkanı seçildi, 2014 yerel seçimlerinde aday gösterilemeyince CHP’nin daveti üzerine Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. Seçimleri kazanan Savaş, 2019 seçimlerinde yeniden aday gösterilerek Hatay Belediye Başkanı olarak görevine devam etti.

DW/EC, Birleşik Krallık

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu