İş

Mardin’de devlet tarafından gençlerin istihdamı için yaptırılan fabrikaların ilki üretime başladı.

Mardin’de gençlerin istihdamına yönelik aktif politikalar geliştirmek ve uygulamak amacıyla yürütülen proje kapsamında, halen faaliyette olan 11 dokuma fabrikasının ilki, 130 gencin istihdamıyla Derik ilçesinde üretime başladı. .

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve SporMardin Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, gençlerin istihdamına yönelik aktif politikaların Bakanlık iş birliğiyle geliştirilmesi ve uygulanması amacıyla yürütülen proje kapsamında Mardin’de kurulacak 11 tekstil fabrikasının ilki tamamlandı. Derik ilçesinde üretime başlamıştır.

Merkez Artuklu ilçesinde kurulumları tamamlanan 4 fabrikada 2 hafta içerisinde üretime başlanması planlanıyor.

Dargeçit, Mazıdağı, Midyat, Savur, Ömerli ve Yeşilli ilçelerinde 5 fabrikanın inşaatı devam ederken, Artuklu’da 10 bin metrekare alan üzerine kurulacak fabrikanın üretimine önümüzdeki günlerde başlanacak.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Mesleki Eğitim Merkezi ve Mardin Dokuma Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen eğitimlere katılan gençler bu fabrikalarda istihdam edilecek.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, ilçede ilk etapta üretime başlayan ve 130 gencin istihdam edildiği fabrikada incelemelerde bulunarak, işletme sahiplerinden üretim hakkında bilgi alarak, yatırımın hayırlı olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Demirtaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğinde yürütülen proje tamamlandığında 3 bin gencin dünyaya geleceğini ifade etti. istihdam edileceğini belirterek, bu fabrikaların Mardin’i dokuma açısından bir çekim merkezi haline getireceğini vurguladı.

Artuklu ilçesinde heyeti devam eden 4 dokuma fabrikasının da kısa süre içerisinde üretime başlayacağını belirten Vali Demirtaş, “11 fabrikanın kuruluş çalışmalarına başlandı. 5 tanesi tamamlandı. 1 tanesine başlandı. aktif olarak çalışmak üzere.Şu anda 130 işçi burada çalışmaya başladı.Bu fabrikaların tamamı Cumhurbaşkanımızın adı altında.Gençlik ve Spor Bakanlığımızın ve Sanayi Bakanlığımızın himayelerinde özellikle genç istihdamını özendirmek amacıyla açılmıştır. İnşallah en geç 10-15 gün içinde Artuklu’da 4 fabrikamız bitecek.Bu fabrikaların 10’u 3 bin metrekare 1’i 10 bin metrekare Toplam Burada 3 bin civarında kişiye istihdam sağlamayı planlıyoruz. ” söz konusu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve ilgili bakanlıklara takviyeleri için teşekkür eden Vali Demirtaş, “Bu istihdamın tamamı genç olacak. Bu kapsamda olumlu etkilenecek başka şubeler de olacak. Piyasada çok önemli bir canlılık sağlayacak.” Hem istihdama hem ihracata hem de ekonomiye önemli katkı sağlayacak.Yıl içinde Mardinimiz tekstil açısından bir çekim merkezi olacak.Bu 11 fabrika faaliyete geçerse 3.000 kişiye istihdam sağlayacağız.İnşallah izin verirse yakın zamanda bu fabrikalar faaliyete geçecek.Büyükşehir belediyesi olarak biz eş finansmanı karşılıyoruz.Önemli bir artış var.Bu fabrikaların hepsi faaliyete geçtikten sonra öncelikle şehir dışına göçü durduracağız. ikinci olarak da şehir dışından vatandaş gelip bu fabrikalarda çalışacak diye düşünüyoruz daha çok istanbuldan gelip bu fabrikaları bizden kiralıyorlar ne getirdiklerini görüyoruz yani buraya gelip eğitim vermeye çalışıyorlar Yetiştirilecek personel burada” dedi.

Yıllarca İstanbul’da çalıştıktan sonra memleketine döndüğünü belirten Faysal Başakçı, “Son 1 yıldır buradayım. İş imkanım olmadığı için maaşa gidiyordum. Bize iyi geldi. Burada iş imkanım var. İstanbul’dan iş imkanı olduğu için döndüm.” şeklinde konuştu.

Verilen destek ve teşviklerle işini memleketine taşıdığını söyleyen iş ortaklarından Şahin Delek, “Mardin Derikliyim. Yaklaşık 20 yıldır İstanbul’da tekstil işiyle uğraşıyorum. Taşındık. iş yerimiz burada.Yaklaşık 300 kapasiteli bir iş yeri olacak.En kısa zamanda burayı cazibe merkezine çevirmeyi planlıyoruz.Derik halkınıza hayırlı olsun.” sözleri yaptı. – MARDİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu