Ekonomi

Muğla’da Fırtına ve Dolu Tarım Tarlalarında 1,6 Milyon TL Hasara Neden Oldu

Muğla’nın Menteşe ilçesinde hafta sonu etkili olan dolu ve fırtınanın tarım alanlarında 1 milyon 617 bin lira zarara yol açtığı belirlendi.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, TARSİM Denizli Bölge Müdürü Oktay Çayıroğlu ve beraberindeki teknik personel Gazeller Mahallesi’ndeki üreticileri ziyaret etti.

Çevre mahalle muhtarlarının da katıldığı toplantıda konuşan Saylak, bölgede etkili olan fırtına ve dolu nedeniyle 21 üreticinin zarar gördüğünü, silajlık mısır üreten 17 çiftçinin 187,5 dönüm arazisinin de yağıştan etkilendiğini söyledi. dolu.

Bazı meyve bahçelerinde ceviz, dut ağaçları ile sebze mahsulleri alanlarının da zarar gördüğünü belirten Saylak, “Bir ton maddi hasara da neden olan felaketin ardından yapılan hasar tespit çalışmalarında hasarın 1 milyon 617 bin 625 lira olduğu belirlendi. tütünün zararı.” söz konusu.

Muğla’da küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliklerinin doğal afetler ve artan yağış rejimleriyle de kendini gösterdiğini anlatan Saylak, tarımsal üretimde sigortanın kıymetli olduğunu kaydetti.

Çayıroğlu, devlet destekli tarım sigortası sisteminin işleyişi ve başvuru koşulları hakkında da üreticilere bilgi verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu