Ekonomi

Popüler analist Brandt, BTC’de son 4 boğa döngüsünü inceledi: Düzeltme konusunda uyardı

Investing.com – Tecrübeli analist Peter Brandt, mevcut döngüde Bitcoin fiyatının zirveye ulaşmış olabileceği üzerinde duruyor.

Amatörlerin bile profesyoneller gibi kazanabileceği dünyaya adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Peter Brandt’ın geçmiş yılları baz alarak ele aldığı verilere göre Bitcoin’in 30.000 dolar bölgesine kadar düşme ihtimali olduğunu iddia etti. Brandt, bu öngörüsünü Bitcoin’in fiyat döngülerini analiz ederek “üstel bozulma” etkisinin altının çizerek sunuyor.

ABD ekonomisinin stagflasyona girebileceği söylentileri gündeme gelirken bu, riskli piyasaları olumsuz etkileyebilecek bir gelişme olarak ortaya çıkıyor. Bitcoin fiyatı da son aylarda ekonomik belirsizlik, jeopolitik riskin yükselmesi gibi küresel etkilerden zarar görürken Mart ayının ortasındaki 73.000 dolar bölgesindeki zirvesinden bu yana düşüş ağırlıklı yatay hareketini sürdürüyor.

Tecrübeli analist Brandt’ın hesabına göre ise Bitcoin, 73.800 dolara kadar ulaşan en yüksek seviye ile son yükseliş döngüsünde zirveye ulaşmış olabilir. Buna bağlı olarak bir sonraki aşamanın düşüş olabileceği üzerinde duran Brandt, 30.000 dolara kadar bir gerilemenin Bitcoin’in uzun vadede yükselişi için son derece olumlu olacağı görüşüne sahip.

Peter Brandt, yayımladığı blog yazısında son dört Bitcoin boğa döngüsünü analiz etti ve her döngüde üstel hareketin %80 oranında azaldığı sonucuna vardı. Bu yaklaşıma göre son boğa döngüsünde önceki döngünün 22 katı bir fiyat yükselişi olduğu hesaplanırken mevcut yükseliş ivmesinde bu değerin %80 azalması durumuna göre 4,5 kat yükseliş olabileceği öngörülüyor.

Bu yaklaşıma göre Kasım 2022 dönemindeki en düşük seviye olan 15.473 doları baz alan analist, son döngünün zirvesini 72.723 dolar olarak hesapladı ve zaten bu seviyenin ulaşılmış bir fiyat olduğunu belirtti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bitcoin analistine göre tarih tekerrür edebilir

Bitcoin’de verilerin bir düşüş döngüsünü yansıttığı üzerinde duran analist, diğer yandan Bitcoin halving’inin potansiyel olumlu etkisini de göz ardı etmediğini ama öncelikle yatırımcıların üstel bozulma etkisinin takip etmeleri gerektiğini söyledi.

Peter Brandt yorumunda şu ifadeleri kullandı:

“Şimdilik “Üstel Bozulma” gerçeğiyle başa çıkmamız gerekiyor. Bu gerçekleşti. Buna inanmak istemeyebilirsiniz ama ben Bitcoin’in bu döngü için çoktan zirveye ulaşmış olma ihtimalini %25 olarak görüyorum.”

Birçok analistin yükseliş beklentisinin tersine bir tahminde bulunan Brandt, BTC’de bir düşüşün uzun vadeli perspektif açısından daha yüksek zirvelere ulaşmak adına itici bir güç olabileceği üzerinde de duruyor. Bunu da altının Ağustos 2020’den Mart 2024’e kadar olan performansıyla destekliyor. Brandt, son 4 boğa döngüsünden elde ettiği sonucun can sıkıcı olduğunu kabul ederken her ne kadar gerçekleşmesini istemese de verilerin de göz ardı edilmemesi gerektiği vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu