Ekonomi

Sultan Sazlığı’ndan Sazlıklar: Yöre Halkına Geçim Sağlıyor, Ülke Ekonomisine Gelir Sağlıyor

Tatlı ve tuzlu ekosistemleri aynı anda içinde barındıran Sultan Sazlıkları Milli Parkı ve Ramsar Bölgesi’nde yetişen sazlıklar, yerel halkın geçim kaynağı ve ülke ekonomisine önemli bir gelir kaynağı olarak son yıllarda öne çıkıyor.

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nün izniyle hasat edilen sazlıklar kullanım alanlarına göre ayrıştırılıyor. El personeli ve makineler yardımıyla işleme ve şekillendirme yapılmaktadır. Budanan ve kurutulan sazlar kulübe yapımında, bahçe çitlerinde, sal yapımında, çatı yapımında, baraka duvarında, plaj şemsiyesinde, dekorasyon işlerinde ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilen sazlar, yöre halkına değerli istihdam sağlamakta ve ülkemize sağladığı ekonomik değer açısından son derece değerlidir.

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, sadece insanlar için değil, bölgedeki canlılar için de hayati bir maliyet olan bu bitkinin korunması ve sürdürülebilir kullanımı için çalışmalarını sürdürüyor. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu