Haber

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron arasında telefon görüşmesi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bir saatten fazla süren telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede cephedeki son durum ile Vilnius’ta yapılacak NATO Zirvesi hazırlıklarının ele alındığı belirtildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden dün akşam gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’nin Macron’a cephedeki son durum, Mayıs-Haziran dönemindeki gelişme umutları hakkında bilgi verdiği belirtildi. savunma güçlerinin öncelikli ihtiyaçlarının altını çizdi. Tarafların, Ukrayna’nın savaş alanındaki potansiyelini güçlendirmek için ek çözümler üzerinde anlaştıkları ve ‘Ukrayna Barış Formülü’ne verdikleri desteği pekiştirmek için diğer uluslararası ortaklarla birlikte çalışma konusunda işbirliğini görüştükleri belirtildi.

11-12 Temmuz tarihlerinde Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO liderler zirvesi hazırlıklarına da değinilen açıklamada, “Ülkemiz ve Ukrayna için güvenlik garantileri konusunda güçlü ve somut kararlar alınacak.” NATO’ya.” Davet prosedürünün başlatılacağı Vilnius’taki NATO Tepesi hazırlıklarına özel önem verildi.

Millete seslenen Zelenski, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştüm. Her zaman olduğu gibi uzun ve anlamlı bir görüşme oldu. Askerlerimize daha fazla destek vermek ve ordumuzla savaşın bitişini hızlandırmak için durumlarımızı koordine ediyoruz. zafer. Fransa, ülkemizi ve halkımızı desteklediği için. ‘ve şahsen Emmanuel’e minnettarım.’

– Ukrayna

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu