Ekonomi

Wedbush, Musk’ın açıklamalarının ardından Tesla fiyat hedefini 275 dolara düşürdü ancak Al tavsiyesini korudu

Tesla (TSLA) Salı günü 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin merakla beklenen mali raporunu açıkladı. Rapor, elektrikli araç (EV) üreticisinin 2012’den bu yana gelirinde en önemli düşüşü gördüğünü ve ilk çeyrekte kazancında %9’luk bir düşüş olduğunu ve bunun da finansal analistlerin tahminlerini karşılamadığını gösterdi.

Hayal kırıklığı yaratan mali sonuçlara rağmen, Tesla’nın hisse fiyatı borsanın resmi açılış saatlerinden önce yapılan işlemlerde önemli ölçüde arttı. Bu artış, CEO Elon Musk’ın şirketin yeni, daha ucuz elektrikli araç modellerini daha önce planlanandan daha erken üretmeye başlayabileceğini belirttiği bir açıklamaya bağlandı.

Şirketin hisseleri borsa açılmadan önce %12’den fazla tırmandı.

Musk, Tesla’nın “2025’in başlarında, hatta muhtemelen bu yılın sonunda” yeni modeller üretmeye başlamayı hedeflediğini, bunun da 2025’in ikinci yarısına ilişkin daha önceki projeksiyondan bir revizyon olduğunu belirtti.

Milyarder ayrıca Tesla’nın yapay zeka sistemlerine yaptığı yatırımı ele aldı ve şirketin Tam Kendi Kendine Sürüş (FSD) sürücü yardım teknolojisine lisans sağlamak için “önemli bir otomobil üreticisi” ile görüşmeler yürüttüğünü belirtti.

“Dün gece çok ihtiyaç duyulan bir konferans görüşmesinde Elon Musk liderlik rolünü üstlendi ve Tesla’nın gelecekteki genişleme stratejisinin temelini oluşturdu. Bu strateji, 2025 yılında üretime girmesi ve satışa sunulması planlanan daha düşük fiyatlı bir aracı da önemli ölçüde içeriyor” dedi.

“Şüpheciler 2024’te şu ana kadar haklı çıktılar ve savaşın bu raundunu kazandılar… ancak, Tesla’nın büyüme anlatısının bir sonraki aşamasının ve otonom sürüş vizyonunun şekillenmeye başladığını düşünüyoruz ve bu, ileriye dönük iyimser yatırım görünümümüzün ana odağıdır” diye devam ettiler.

Wedbush, TSLA hisselerinin satın alınmasını tavsiye etmeye devam etti ancak fiyat hedefini 300 dolardan 275 dolara düşürdü.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu