Haber

APEC Liderler Zirvesi’nin yapıldığı Tayland’da hükümetin politikaları protesto edildi

Tayland’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Liderler Zirvesi sırasında yaklaşık 300 kişi, ülkenin “Biyo-Döngüsel Yeşil” (BCG) ekonomi politikasını ve hükümeti protesto etti.

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, protestocular, Tayland’daki hükümetin darbe ile iktidara gelmesini eleştirirken, tepeye katılan önderlerin de iştirakinin mevcut idaresi yasallaştırdığını söyledi.

Prayuth Chan-ocha’nın sekiz yıldır başbakan olduğunu ve siyasetlerinin sadece yakınlarına yarar sağladığını aktaran protestocular, APEC başkanlarından hem hükümeti meşrulaştırmamalarını hem de BCG siyasetlerini desteklememelerini istedi.

Polis Sözcüsü Tümgeneral Anchayon Kraithong, protestocuların araçlara ve polislere ziyan vermesinin akabinde plastik mermi ve gözyaşartıcı gazla müdahale ederek 10 protestocuyu tutukladıklarını açıkladı.

Biyo-ekonomi, döngüsel ve yeşil iktisat olmak üzere 3 farklı modeli içeren BCG iktisat siyaseti, sürdürülebilir iktisat sağlamak için yenilenebilir, biyolojik ve doğal kaynaklara odaklanmayı hedefliyor.

5 yılda gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 24’ünü oluşturması beklenen BCG ekonomi politikası için Tayland’ın, APEC Doruğu kapsamında bir mutabakatla global aktörler ve iş insanları tarafından desteklenmesi öngörülüyor. BCG’ye küresel aktörler ve yatırımcıların destek vermesi halinde asker kökenli hükümetin daha fazla güç elde edeceği düşünülüyor.

Tayland’da siyasi istikrarsızlık

Tayland’da yolsuzluk ve krala saygısızlıkla suçlanarak askeri darbeyle 2006’da vazifesinden uzaklaştırılan eski Başbakan Taksin Şinavatra’nın kardeşi Yinglak Şinavatra 2011’de seçimle iktidara gelmişti.

Yinglak’ı “ağabeyinin kuklası” olmakla suçlayarak istifasını isteyenlerin ayaklanmasının bastırılamaması üzerine Tayland ordusu 22 Mayıs 2014’te idareye el koymuştu.

Tayland Kraliyet Ordusu Kumandanı Prayuth, 2014-2019 yıllarında ülkeyi yöneten askeri hükümetin başbakanı olmuştu. Mart 2019’da ise yapılan genel seçimlerde aday olan Prayuth seçimleri kazanarak Haziran 2019’da yeni hükümeti kurmuştu.

Prayuth’un Mart 2023’te yapılacak genel seçimlerde tekrar aday olabileceği söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu