Haber

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Çocuğa Yönelik Şiddet Görülmemiş Düzeylere Ulaşıyor

Birleşmiş Milletler (BM), Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin (DRC) doğusunda çocuklara yönelik şiddetin “eşi görülmemiş” boyutlara ulaştığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Demokratik Kongo Cumhuriyeti Temsilcisi Grant Leaity, BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde çocuklara yönelik şiddete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Leaity, “KDC’nin doğusunda çocuklara yönelik şiddet benzeri görülmemiş bir düzeye ulaştı. BM tarafından da teyit edildiği gibi, KDC, silahlı çatışmalarda çocuklara yönelik en fazla ciddi ihlalin yaşandığı ülke haline geldi.” dedi. söz konusu.

Geçtiğimiz yıl KDC’nin doğusunda artan şiddetin Afrika’daki en kötü yerinden edilme krizine yol açtığını vurgulayan Leity, 2,8 milyon çocuğun bundan etkilendiğini belirtti.

Leaity, “Çocuklar her gün tecavüze uğruyor ve öldürülüyor. Silahlı gruplar tarafından kaçırılan çocuklar silah altına alınıp kullanılıyor. UNICEF’in aldığı raporlar buzdağının sadece görünen kısmı.” dedi.

Yalnızca Kuzey Kivu’da 38.000’den fazla cinsel şiddet olayı meydana geldi

Yalnızca Kuzey Kivu bölgesinde bu yılın ilk üç ayında 38 binden fazla cinsel şiddet olayının bildirildiğini belirten Leaity, bu olaylarda 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 37 oranında artış olduğunu açıkladı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin doğusundaki çocukların salgın hastalıklar ve yetersiz beslenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Leity, bu bölgede 5 yaşın altındaki yaklaşık 1,2 milyon çocuğun akut yetersiz beslenme riski altında olduğuna dikkat çekti.

Leaity, KDC’deki insani müdahaleyi artırmak için 400 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu