Haber

Güney Kıbrıs’ın Almanya’ya iade ettiği PKK’lı tutuklandı

Federal Başsavcılıktan 31 Mayıs 2022 tarihinde yayınlanan bir açıklamada tutuklamakAyaş’ın talimatıyla PKK üyesi olmak suçlamasıyla tutuklandığı belirtildi.

Türk vatandaşlığına sahip olan Kenan Ayas, Larnakalıdır. Frankfurt Havalimanı’naAçıklamada, geldiği sırada polisler tarafından gözaltına alınarak hakim karşısına çıkarıldığı belirtildi. Ayaş’ınTutuklama kararının okunmasının ardından cezaevine sevk edildiği kaydedildi.

Kenan Ayaş 15 Mart 2023’ten beri “Avrupa Tutuklama Emri”GKRY tarafından gözaltına alındığını ve 2 Haziran’da buradan Almanya’ya sevk edildiğini hatırlatan Ayas’ın, Eylül 2018’den bu yana PKK’nın aktif bir üyesi olduğu ve Hamburg bölgesinden sorumlu olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Kenan Ayas’ın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki oluşumunda personel ve propaganda konularını da koordine ettiği, emrindeki bölge müdürlerine talimat verdiği ve bunların uygulanmasını denetlediği belirtildi. getirildiği kaydedildi.

Güney Kıbrıs, Ayas’ı şartlı iade etmişti

GKRY’ye bağlı Larnaka Mahkemesi, Ayas’ın iadesini Türkiye’ye verilmemesi şartına bağladı ve Almanya’daki yargılama sonucunda ceza veya kısıtlama alırsa Güney Kıbrıs’ta çeksin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu