İş

Küresel piyasalar yön arayışında

Küresel piyasalar enflasyon ve resesyon ikilemi ortasında karışık bir seyir izlerken, haftanın son süreç gününde de misal seyrin devam etmesi bekleniyor.

Son devirde açıklanan makroekonomik datalar küresel iktisada ait karışık sinyaller verirken, para siyasetlerine yönelik belirsizlikler de piyasalardaki fiyatlamaları zorlaştırıyor.

ABD’de piyasaların dün tatil olması ve bugün de yarım gün işlem gerçekleştirilecek olması Avrupa ve Asya’daki haber akışını öne çıkardı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) İdare Şurası Üyesi Isabel Schnabel dün yaptığı konuşmada, enflasyonun hala yüksek seyrettiği bir ortamda faiz artırım suratını yavaşlatmak için erken olacağını belirtirken, ECB Lider Yardımcısı Luis de Guindos bir sonraki adımın bilgilere bağlı olacağını söyledi.

Asya tarafında ise Çin’de artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları gündemin odağına yerleşse de Çin Merkez Bankası (PBoC) ve hükümetin destekleyici adımlara devam edebileceği beklentisi pay piyasalarındaki satış baskısını hafifleten etkenler olarak dikkati çekti.

Almanya’da dün açıklanan datalara nazaran, geçen ay 84,5 olan Ifo İş Ortamı İnanç Endeksi, kasımda 86,3 puana yükselerek, güç krizinin ortasında Avrupa’nın en büyük ekonomisi için umut işaretleri verdi.

Veri sonrası Avrupa borsaları alıcılı bir seyir izlerken, avro/dolar paritesi, analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 1,04’ün üzerine yerleşti.

Dün Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,78, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,02 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,42 değer kazanırken, endeks vadeli kontratlar yeni güne karışık seyirle başladı.

Çin’de artan Kovid-19 hadiseleri, salgının tekrar denetimden çıkabileceğine yönelik kaygıları artırsa da alınan sıkı önlemlerin devam etmesi ve ekonomik aktiviteyi destekleyici adımlar salgının piyasalara tesirinin sonlu kalmasını sağlıyor.

Öte yandan bugün açıklanan bilgilere nazaran Japonya’da Tokyo Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasımda yıllık yüzde 3,8 ve Çekirdek TÜFE de yüzde 3,6 artarak son 40 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Söz konusu gelişmelerle kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 yükselirken, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,7 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,1 değer kaybetti.

Yurt içinde, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) beklentiler doğrultusunda politika faizini 150 baz puan düşürerek yüzde 9’a çekti. Ayrıyeten mevduat gelişimini destekleyecek adımlarına bir yenisini ekleyen TCMB, yabancı para yükümlülüklerin artırılması ve Türk lirası mevduat gelişimini desteklemek gayesiyle kimi düzenlemelere gitti.

Buna nazaran bankalar için dönüşüm oranlarına nazaran farklılaşan komite uygulamasına son verilirken, mevduatlardaki Türk lirasının hissesine nazaran değişen oranlarda kurul alınması kararlaştırıldı.

TCMB’nin faiz kararı sonrası sınırlı da olsa alıcılı seyreden Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,08 karla 4.858,21 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek düzey rekorunu da 4.939,73 puana taşıdı.

Dolar/TL dün yatay seyirle 18,6285’den kapanmasının ardından, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,6180’den süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde TCMB’nin Finansal İstikrar Raporu ile piyasalar kapandıktan sonrası açıklanması beklenen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in kredi notu değerlendirme raporunun, yurt dışında ise Almanya’da büyüme verisi ile ECB yetkililerinin açıklamalarının takip edileceğini bildirdi.

ABD piyasalarında Şükran Günü tatili nedeniyle erken kapanış yapılacağını anımsatan analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.900 ve 4.950 düzeylerinin direnç, 4.800 ve 4.750 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek bilgiler şöyle:

10.00 Almanya, 3. çeyrek Gayrisafi Yurt İçi Hasıla

10.00 Almanya, aralık ayı GfK tüketici itimat endeksi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu