Haber

Nazi kostümü giyen Roger Waters hakkında soruşturma başlatıldı

Almanya’nın başkenti Berlin’de 17 Mayıs’ta verdiği konserde Nazi kılığına girdiği öne sürülen ünlü rock müzik grubu Pink Floyd’un kurucularından Roger Waters hakkında soruşturma başlatıldı.

Efsanevi rock grubu Pink Floyd’un kurucu ortağı Roger Waters hakkında Almanya’nın Berlin kentindeki Mercedes Benz Arena’daki konserinde Nazi kostümü giydiği için soruşturma başlatıldı. Alman polis sözcüsü Martin Halweg yaptığı açıklamada, “Sahnede giyilen kıyafetlerin Nazi yönetimini yüceltmek veya haklı çıkarmak için kullanılabileceği ve dolayısıyla toplum huzurunu bozabileceği için halkı kin ve düşmanlığa tahrik şüphesiyle soruşturuyoruz. bir Nazi subayınınkiler.” Polis memuru Jennifer Bahle, “Halktan kin ve düşmanlığa tahrik komisyonuna uygun resim ve videolar da dahil olmak üzere bilgiler aldık” dedi.

Soruşturmanın ardından belgenin hukuki değerlendirme için Berlin Eyalet Savcılığı’na gönderileceği belirtildi.

Sulardan Tepki

79 yaşındaki İngiliz sanatçı Waters, sosyal medya hesabından soruşturmaya tepki gösterdi. Waters tweet attı, “Berlin’deki son performansım, siyasi görüşlerim ve ahlaki ilkelerime katılmadığım için bana iftira atmak ve susturmak isteyenler tarafından saldırıya uğradı. Performansımın sorgulanan unsurları, açıkça faşizm, adaletsizlik ve bağnazlığın gerilemesinden bahsediyor. Bu unsurları başka bir şeymiş gibi göstermeye çalışmak samimiyetsiz ve politiktir” diyen Waters, sahnedeki portresini uzun yıllar farklı şovlarda kullandığını belirterek, “Tüm hayatım boyunca otoriterliğe ve baskıya karşı sesimi yükselttim. her yer. Savaştan sonra ben çocukken evimizde sık sık ‘Anne Frank’ adı konuşulurdu ve faşizm kontrolden çıktığında yaşananların kalıcı bir hatırlatıcısı oldu. Ailem İkinci Dünya. “Savaşında Nazilerle savaştı ve en büyük bedeli babam ödedi. Bana yönelik saldırıların sonuçları ne olursa olsun, adaletsizliği ve bunu yapan herkesi kınamaya devam edeceğim.”

Hayranlar da soruşturmaya tepki göstererek, Waters’ın sahnedeki tasvirinin Pink Floyd’un en ünlü albümü “The Wall” ve aynı adlı filmden sahnelerin yeniden canlandırılması olduğunu söyledi.

Tartışmalı konser

17 Mayıs’ta Nazi sembollerinin, bayraklarının ve üniformalarının yasak olduğu Almanya’da performans sergileyen Waters, çapraz iki çekiçle kırmızı bir bandaj ve uzun siyah bir ceket giyerek izleyicilere taklit bir makineli tüfek doğrulttu. Aktivist Bol Geldof’un oynadığı 1982 yapımı filmde, gamalı haça benzeyen iki çekiçli semboller de giysilerde yer aldı. – BERLİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu