Teknoloji

Netflix’te 25 yıllık bir dönem sona eriyor…

1998’de kurulan bir şirket, insanlara gecikme bedelini ödemeden aylık abonelik fiyatına DVD (ve daha sonra Blu-ray) diskleri kiralamanın bir yolunu sunmaya karar verdi. Bu şirketin adı Netflix’ti ve bu iş modeli, büyük Gişe Rekortmeni zinciri de dahil olmak üzere neredeyse tüm fiziksel video kiralama mağazalarının kapanmasına yol açtı.

Netflix artık tonlarca kendi orijinal filmi ve TV şovunun yanı sıra taşınabilir oyunlarıyla bir yayın hizmeti haline geldi ve yüksek kaliteli çok platformlu oyunları piyasaya sürme planlarıyla atari salonunda daha da büyük bir güç olarak öne çıkıyor. Ancak şu ana kadar disk kiralama işini bitirmiş değil.

Ve şimdi şirketin eş CEO’su Ted Sarandos, bir Netflix blog gönderisinde disk kiralama işinin 29 Eylül’de kapanacağını duyurdu.: “ Bu ikonik kırmızı zarflar, insanların evde dizi ve film izleme şeklini değiştirdi ve akış hizmetlerinin önünü açtı. Başından beri üyelerimiz, doğrudan tüketiciye yönelik eğlencenin sunduğu seçim ve kontrolü sevdiler: çok çeşitli filmleri ve tüm dizileri birlikte izleme yeteneği.

Ayrıca bu blog yazısı, Netflix’in disk kiralama işi hakkında bazı ilginç bilgiler paylaştı. Şirketin disk kiralama kısmı, kullanım ömrü boyunca 5,2 milyardan fazla disk gönderdi . 10 Mart 1998’de, gönderilen ilk film Beetlejuice idi . En geniş haliyle, 40 milyondan fazla kişinin disk kiralama aboneliği vardı ve en popüler sinema salonu kiralamasıydı. “Kör Taraf” idi…

alaca-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu